Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

  • on 20 Mart 2020
  • 224 Views
hafizayi-guclendiren-bitki-caylari

Beynin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için düzenli beslenme ile gerekli vitamin ve minerallerin alınması önemli. Beynin ihtiyaç duyduğu gıdaların tüketilmesi kısa vadede hatırlama, daha hızlı çalışma, karar vermede kolaylık, anlama yetisinin gelişmesini sağlarken uzun vadede unutkanlık ve Alzheimer hastalığı gibi beynin fonksiyonlarının bozulması nedeniyle oluşabilecek hastalıklardan koruma sağlıyor.
Beyni besleyen gıdalara ek olarak kan dolaşımını arttıran, toksinlerin vücuttan atılasını sağlayan bitki çayları kullanarak hafızanızı güçlendirmeniz mümkün. Ayrıca bazı bitki çayları tam da beyin için gerekli vitamin ve mineralleri içeriyor.

Hafızayı Güçlendiren Bitki Çayları

Ginkgo Biloba Çayı

Çin’in doğusunda yetişen ve en eski ağaç türlerinden biri olan ginkgo ağacı yapraklarından yapılan ginkgo biloba çayı kan akışını arttırarak beyne daha çok oksijen gitmesine olanak tanıyor.

Bazı çalışmalar ginkgo biloba çayının beynin glikozu kullanma yetisini arttırarak sinir uyarılarının hızlanmasına ve kısa vadeli belleği geliştirdiği yönünde sonuçlar sunuyor.
İyi bir ginkgo biloba çayı hazırlamak için kaynamış iyi suya 4-5 yaprak atarak 5-7 dakika demlenmesini bekleyin.

Gotu Kola Çayı

Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş ve Tayland’da yemeklerde sık olarak kullanılan bir bitki olan gotu kola bu ülkelerde yüzyıllardır beyin fonksiyonlarını geliştirmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bitki anti bakteriyel, iltihap önleyici, dolaşımı tetikleyen, idrar söktürücü ve yatıştırıcı bileşenlere sahiptir. Bir bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı kadar kuru gotu kola atıp 5 dakika demleyerek çayınızı hazırlayabilirsiniz.Biberiye Çayı

Yıl boyunca yeşil olan biberiye bitkisi bizim mutfağımızda daha çok yemeklere tat vermek amacıyla kullanılsa da pek çok kültürde geleneksel olarak zihin açıklığından hafızayı güçlendirmeye kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Beyin fonksiyonları iyileştire özelliği bulunan biberiye çayı ile ilgili daha detaylı bilgileri, hazırlanışını ve sağlığa yararlarını biberiye çayının faydaları sayfamızda bulabilirsiniz.

Adaçayı

Sakinleştirici, stresi azaltan antiseptik özelliği bulunan adaçayı da hafızayı güçlendiren bitki çayları arasında içebileceğiniz çaylardan. Bilimsel çalışmalar ile nörolojik fonksiyonları geliştirmemize yardımcı olduğu tespit edilen adaçayı binlerce yıldır pek çok sağlık sorununa karşı tüketilmekte. Adaçayının faydaları sayfamızda çayın hazırlanışı tarihi ve sağlığa faydaları ile ilgili diğer bilgileri bulabilirsiniz.


Bir cevap yazın

Bitki Çaylarının Faydaları