Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

  • on 20 Mart 2020
  • 271 Views
oksuruge-iyi-gelen-bitki-caylari

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları, soğuk algınlığı nedeniyle oluşan öksürük içinse hem öksürüğünüzü alacak hem de vücudunuzu güçlendirmenize yardımcı olacak nane çayı, zencefil çayı ve adaçayı içebilirsiniz. Genel olarak sıcak içecekler boğazı yumuşattığı için özellikle kuru öksürüğe iyi gelir. Bu çayların içerdiği vitamin ve mineraller, hastalık nedeniyle oluşan öksürüğün dışında, hapşırmalarınızı, ağrılarınızı, burun akıntısını hafifleterek hastalığın süresini kısaltmaya yardımcı olacaktır.


Zencefil Çayı

Nezle, grip nedeniyle yaşanan öksürükler için zencefil çayı kullanabilirsiniz.

2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin.

Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave edebilirsiniz. Zencefil çayının faydaları yazısında bu çayın kullanımı, hangi rahatsızlıklara iyi geldiği, nasıl hazırlandığı ve yan etkileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.


Nane Çayı

Geleneksel olarak kullanılan “nane limon çayı” soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biridir. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz. Civanperçemi çayı ve nane çayı sayfalarında bu iki çayın nasıl demleneceği, hangi hastalıkların tedavisine yardımcı oldukları ve yan etkileri hakkında bilgiler yer alıyor.


Adaçayı

Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan adaçayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa adaçayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanın. İltihaplanmaları geçirici özelliği ile bir süre sonra ağrıları hafifletecektir. Adaçayı sayfasında daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Kekik Çayı

Kekik çayı ses yolu ve akciğerlerdeki enfeksiyonlar için çok faydalı ve iltihap giderici özelliğe sahiptir. Ağrıyı gidermesinin yanı sıra öksürüğe sebep olan sorunun köküne inerek iyileşmeye yardımcı oluyor. Antibakteriyel özelliği sayesinde eğer öksürmenize neden olan mikroplar varsa kekik çayı onları öldürmeye çalışacaktır.Bal

Bazı çaylar doğal olarak tatlıdır ve içmesi kolaydır. Ancak bazılarının tadı acı gelebilir. Öksürüğe karşı hazırladığınız çaylarda tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Bal aynı zamanda kuru öksürük nedeniyle tahriş olan boğazınızı yumuşatır ve kaşınma duygusunu alır. Bir bardak çay için bir çay kaşığı bal yeterlidir. Varsa organik bal kullanmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

Bitki Çaylarının Faydaları